Wrzesień
Nasza szkoła uczestniczy w programie Laboratoria Przyszłości, w ramach którego otrzymaliśmy nowoczesny sprzęt - drukarki 3D, sprzęt nagłośnieniowy, mikrokontrolery z akcesoriami, zestawy do budowy programowalnych robotów edukacyjnych (z mikrokontrolerami i czujnikami), sprzęt realizacji nagrań i zdjęć, stacje lutownicze, zasilacze i wiele innych. Sukcesywanie będziemy go przedstawiać na stronie internetowej.
W miesiącu wrześniu wstępnie zapoznali się ze sprzętem nauczyciele oraz zaplanowaliśmy wdrażanie sprzętu do użycia na lekcjach. Zapoznaliśmy również uczniów z posiadanym sprzętem i zapowiedzieliśmy jego wykorzystanie na lekcjach.
Największą ciekawośc budzi druk 3D stąd też uruchomiliśmy drukarkę i dokonaliśmy pierwszyh wydruków (już przy okazji zajęć z informatyki).
We wrześniu ruszyły też zajęcia pozalekcyjne z programowania i budowy robotów z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu.
http://spzydowo.pl/index.php/informacje/laboratoria-przyszlosci#sigProId5d84159f25
Październik
Najwięcej emocji wśród uczniów obudziła drukarka 3D, więc w miesiącu październiku uczniowie wszystkich klas w ramach lekcji informatyki mogli obejrzeć zarówno powstawanie wydruków 3D i zapoznać się z budową i zasadą działania drukarki. Poznali pojęcia takie jak np. model 3D, filament, ekstruder, a także podstawowe zasady bezpiecznego użytkowania drukarek 3D. Uczniowie z zaciekawieniem śledzili pierwsze ruchy drukarki i natychmiast chcieli rozpocząć budowę swoich projektów, co zaplanowaliśmy na kolejne lekcje.
Na zajęciach pozalekcyjnych uczniowie rozpoczęli pracę od budowy robota z mikrokontrolerem oraz czujnikami lini, odległości, natężenia światła oraz w wyświetlaczem (matryca led). Podjęli również pierwsze próby odczytu danych z czujników i zaprogramowanie pierwszych czynności.
Sprzęt nagłośnieniowy (i fotograficzny) był wykorzystywany między innymi na próbach przed apelem z okazji DEN, oraz oczywiście na samym apelu.
http://spzydowo.pl/index.php/informacje/laboratoria-przyszlosci#sigProIde7bb1624c5
Listopad
Na lekcjach informatyki powraca temat drukarki 3D w kontekście grafiki 3D uczniowie projektują własne breloki do kluczy w programie TinkerCad. Projekty są wykonywane tak, by nadawały się do druku, gdyż uczniowie znają już ograniczenia druku 3D.
Temat wydruków 3Dpojawia się również na zajęciach pozalekcyjnych. Pierwsze próby projektowe i wydruki pozwalają poznać tajniki druku 3D.
Na zajęciach pozalekcyjnych kontynuujemy też budowę robotów (dołączyi nowi uczniowie) i drobne doświadczenia programistyczne.
Sprzęt nagłasniający (i foto) to obsługa kolejnych szkolnych imprez – Apel Patriotyczny związany z rocznicą odzyskania niepodległości (więcej na szkolnym Facebooku).
http://spzydowo.pl/index.php/informacje/laboratoria-przyszlosci#sigProIdd1b94cee7c
Grudzień
Na zajęciach pozalekcyjnych uczniowie kontynuują programowanie robota z mikrokontrolerem i czujnikami (linii, odległości). Roboty wykrywają przeszkody i omijają je. Potrafią też jeździć po linii i zatrzymywać się w przypadku wykrycia przeszkód (a nawet sygnalizować ich wykrycie sygnałem świetlnym i dźwiękowym). Trwają doświadczenia i eksperymenty programistyczne.
Drukarki 3D – nadal przewijają się na zajęciach z Informatyki i z Techniki. Trwa projektowanie własych breloków do kluczy i ich wydruki.
Udało się też wydrukować kilka ozdób świątecznych i rozdać je przyjaciołom szkoły.
Sprzęt nagłaśniający (i foto) wykorzystano np. na Jasełkach i wspólnym kolędowaniu (więcej na szkolnym Facebooku).
http://spzydowo.pl/index.php/informacje/laboratoria-przyszlosci#sigProId77f2dd3fea
Styczeń
W ramach szkoły uczestniczącej w Laboratoriach Przyszłości skorzystaliśmy z okazji i zaprosiliśmy wraz ze szkołą podstawową w Czerniejewie specjalistów z mobilnych laboratorii przyszlości na zajęcia w szkole z zakresu druku 3D i sztucznej inteligencji.
Zestawy konstrukcyjne z robotami posłużyły również jako pomoc na lekcjach techniki w zakresie poznawania nowych technologii.
http://spzydowo.pl/index.php/informacje/laboratoria-przyszlosci#sigProId1f291530f5
Luty
Sprzęt nagłośnieniowy zakupiony w ramach Laboratoriów Prszyszłości został wykorzystany do nagłośnienia kolejnych wydarzeń szkolnych – tym razem odwiedził nas pan Krzysztof Marek Nowak - pracownik Muzeum Dzieci Wrzesińskich z prelekcją i prezentacją filmów Drukarz i księgarz Andrzej Prądzyński oraz "Miasto młodych buntowników" - dokument fabularyzowny opowiadający o wydarzeniach we Wrześni w 1901 r.
Na zajęciach z programowania młodsi uczniowie poznawali tajniki algorytmiki pracując z zestawami ScottieGo!
http://spzydowo.pl/index.php/informacje/laboratoria-przyszlosci#sigProIda2d8ddbdc9
Marzec
Na zajęciach z Techniki w tematyce podstaw elektroniki wykorzystaliśmy zakupione z programu Laboratoria Przyszłości pomoce – multimetry. Doświadczenia z prądem pozowliły na zapoznanie się z podstawowymiu właściwościami lementów elektronicznych.
Na kolejnych lekcjach techniki uczniowie poznali też proces lutowania oraz budowę i zasadę wykorzystania stacji lutowniczych, a na najbliższych lekcjach przyjdzie czas na praktyczne próby z lutowaniem.
Na zajęciach pozalekcyjnych i na lekcjach informatyki uczniowie pracują z zestawami ScottieGo – ćwicząc układanie algorytmów do sterowania postacią w aplikacji i rozwiązywania problemów.
http://spzydowo.pl/index.php/informacje/laboratoria-przyszlosci#sigProId098f64a6ac
Kwiecień
Kolejne klasy w szkole poznają i testują drukarki 3D (w ramach lekcji informatyki).
Na zajęciach pozalekcyjnych trwają testy umiejętności programowania robotów z mikrokontrolerami i czujnikami na specjalnych matach. Roboty podążają po liniach, wykrywając przeszkody. Dodatkowe komunikaty wyświetlają na matrycach led.
Na zajęciach z techniki zagościły stacje lutownicze i próby z zakresu lutownia, a na koljenych lekcjach uczniowie zajęli się konstruowaniem robotów.
Przy okazji lekcji informatyki także starsi uczniowie mają okazję poznać zasady programowania mikrotkntrolerów w naszych robotach.
Sprzęt foto i mobilny nagłośnieniowy wpisał się już na stałe do prowadzenia i dokumentowania ważnych wydarzeń z życia szkoły.
http://spzydowo.pl/index.php/informacje/laboratoria-przyszlosci#sigProId72a5f0d323
Maj
Zestawy konstrukcyjne robotów służa jako pomoce na lekcjach techniki. Uczniowie tworzą kolejne konstrukcje programowalne, w tym wykorzystujące żyroskop np. w robocie balansującym.
Doświadczenia z zajęć pozalekcyjnych posłużyły też do nagrania krótkiej prezentacji wyświetlanej w holu szkoły na multimedialnej gazetce szkolnej.
Drukarka 3D posłużyła do druku projektu Pascala maszyny liczącej. Wszystkie elementu już wydrukowane. Pozostało ją złożyć.
http://spzydowo.pl/index.php/informacje/laboratoria-przyszlosci#sigProIdbed65b3279