Pilne!

 

Szkoła bez przemocy!

29 Cze 2012
60728 razy
      Od września 2011r. w naszej szkole realizowany jest program ?Szkoła bez przemocy". Celem Programu jest przeciwdziałanie przemocy w szkole przez zwiększenie świadomości problemu, zmianę postaw wobec przemocy, a także dostarczenie szkole wsparcia i narzędzi, które systemowo zapobiegałyby przemocy szkolnej  i skutecznie zwalczałyby to zjawisko.  
 
            
     W bieżącym roku ?Szkoła bez przemocy? włączyła się aktywnie w przygotowania do Mistrzostw Europy w piłce nożnej, które odbywają się w Polsce, poprzez promocję idei kibicowania fair play. Pokazujemy, że na polskich stadionach można kibicować bezpiecznie, a przemoc i agresję można zmniejszać podobnie jak w szkołach.
     W ramach programu zrealizowaliśmy ciekawe akcje, w które zaangażowała się cała społeczność szkolna: konkurs na projekt koszulki promującej ideę kibicowania fair play, konkurs na Kodeks kibicowania fair play oraz Hymn Kibica. Oczekujemy, że zasady wybrane przez uczniów do ?Kodeksu" będą towarzyszyć im również w codziennym życiu, budować dobrą atmosferę w szkole i pozytywne relacje z rówieśnikami.
     W dniach 5-9 grudnia 2011r. zorganizowaliśmy Tydzień Wolontariatu a w nim: Marzycielska Poczta czyli pisanie listów do chorych dzieci, Aniołkowe Warsztaty czyli przygotowywanie aniołków z życzeniami dla samotnych osób z okazji Świąt Bożego Narodzenia, warsztaty tańca, warsztaty rozwojowe dla chcących pomagać, zajęcia integracyjne w przedszkolu oraz  pasowanie na wolontariusza. 
     Nasza szkoła uczestniczyła w zbieraniu podpisów pod listem do władz RP, pokazując, że chcemy kibicować fair play i czuć się bezpiecznie.
     Natomiast słowa szkolnego Hymnu Kibica zagrzewały do walki szkolne drużyny podczas turnieju sportowego, który został rozegrany w Dzień Dziecka pod hasłem ?Dzień Bez Przemocy". Tego dnia wspólnie tworzyliśmy definicję ucznia fair play i wybraliśmy w plebiscycie Ucznia fair play. Uczniowie uczestniczyli także w konkursach, związanych z kibicowaniem fair play oraz prezentowali swoje umiejętności sportowe i talenty wokalne.
Zapraszamy do zapoznania się ze Szkolnym Kodeksem Fair Play i Szkolnym Hymnem Kibica.
 
KODEKS KIBICOWANIA FAIR PLAY
1. Nie rób pośmiewiska - szanuj boiska!
Nie niszcz krzesełek, nie  śmieć, nie rzucaj na boisko butelek i innych przedmiotów. Stadion jest miejscem rozrywki i rekreacji, chcę tu mile spędzić czas, dlatego staram się, aby stadion wyglądał po moim wyjściu tak jak przed moim wejściem.
 
2. Dobrze się zachowujemy i nikogo nie bijemy!
Nie używaj przemocy, nie wdawaj się w bójki z kibicami przeciwników.
Przemocą nie pokażesz siły zespołu, zrobisz to za pomocą kibicowania.
 
3. Dobrze gramy i nie przeklinamy!
Nie używaj wulgaryzmów, nie wyzywaj przeciwników, nie krzycz na nich.
Na transparentach są hasła bez wulgaryzmów.
 
4. Szacuneczek dobra rzecz, my to wiemy i ty też!
Dobrze traktuj innych, nie rób nikomu co tobie nie miłe.
 
5. Do walki zagrzewamy i naszą drużynę wspieramy!
Kibicuj swojej drużynie za pomocą transparentów, haseł i śpiewów bez przemocy i wulgaryzmów. Jestem kibicem mojej drużyny, robię wszystko dla jej dobra i staram się jej nie przynosić wstydu.
 
6. Gdy przegramy nigdy focha nie strzelamy!
Po przegranej nie zniechęcaj się do gry.
 
7. Z wygranej się cieszymy, ale z przegranych nie kpimy!
Cieszymy się z wygranej, lecz nie śmiejemy się z przegranych.
 
8. Zachować się umiemy, decyzję sędziego szanujemy!
Zgadzaj się z decyzją sędziego, nie bucz i nie gwiżdż na niego.
 
9. Trzeźwy umysł zachowuję i używek nie stosuję!
Nie używaj żadnych środków psychoaktywnych ? alkoholu, narkotyków, papierosów. Bądź uważny, obserwuj, aby jak najlepiej zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo.
 
10. Zabawa to podstawa!
Po prostu baw się dobrze. Niech kibicowanie będzie dla Ciebie prawdziwą radością i przyjemnością.
 
Hymn Kibica
1. Tłum kibiców gna na stadion,
wokół krzyk rozlega się.
Nasi, nasi, strzelą gola,
nigdy nie poddamy się.
Nie zapomnij, że trzeba wygrać mecz,
więc przygotuj się na niezwykłą grę.
 
Ref. Ooo.. wygramy.
razem radę damy.
Ooo wygramy,
Fair play mecz zagramy.
 
2. Mówisz ciągle przegrywamy,
Ale to dziś zmieni się.
Zawodników super mamy,
Którzy nie faulują nie.
Każdy kibic ma na swej szyi szal.
W górę barwy flag to zwycięstwa znak.
 
Ref. Ooo.. wygramy.
razem radę damy.
Ooo wygramy,
Fair play mecz zagramy.
 
3. Hej kibicu ty się nie martw!
Jutro przecież też jest mecz.
Wygrać, wygrać każdy może,
trzeba tylko starać się.
Najważniejsze jest żeby grać fair play,
Nie poddawaj się, trzeba wierzyć, że:
 
Ref. Ooo.. wygramy.
razem radę damy.
Ooo wygramy,
Fair play mecz zagramy.
 
Tak, tak, tak  / x 2
 
Słowa do piosenki śpiewane na melodię ?Chłopaki nie płaczą?  !!!
 Program ?Szkoła bez przemocy" nagrodzony przez WAN-IFRA
 
Program społeczny ?Szkoła bez przemocy" otrzymał główną nagrodę w międzynarodowym konkursie The World Young Reader Prize organizowanym przez Światowe Stowarzyszenie Gazet i Wydawców Prasy WAN-IFRA.
Dr Aralynn McMane, dyrektor Rozwoju Czytelnictwa wśród Młodzieży Światowego Stowarzyszenia Gazet i Wydawców Prasy, podkreśla powszechny podziw, który wzbudził projekt i łatwość, z którą jurorzy podjęli decyzję.
W swoim uzasadnieniu jury napisało: ?Imponujące dokonania organizatorów i ich zasługi w zwalczaniu bardzo istotnego problemu społecznego, jakim jest przemoc w szkołach i bullying. W pełni popieramy wieloletnie zaangażowanie w rozwiązanie tej kwestii i profilaktykę".
Główna nagroda w specjalnej kategorii ?Wieloletnia Doskonałość", która wyróżnia projekty realizowane od co najmniej dwóch lat i które mają długofalowo przyczyniają się do poprawy sytuacji młodych czytelników, mając jednocześnie wpływ na wydawcę, przyznana została ex aequo z ?Westdeutsche Zeitung" za inspirację młodzieży do podejmowania inicjatyw obywatelskich.
Nagrody zostaną przyznane w dniu 10 lipca w Bangkoku, na Szczycie Młodych Czytelników. 
Partnerem konkursu The World Young Reader Prize jest Norske Skog, norweska firma produkująca papier gazetowy.
 
* * *
Program społeczny ?Szkoła bez przemocy" organizują od 2006 roku Grupy Wydawnicze: Polskapresse i Media Regionalne oraz Fundacja Orange. Program objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Celem Programu jest zwiększenie świadomości problemu, zmiana postaw wobec przemocy i agresji oraz dostarczenie szkołom wsparcia i narzędzi, które skutecznie i systemowo zapobiegałyby temu zjawisku. W roku szkolnym 2011/2012 w Programie bierze udział ponad 5 000 szkół. Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem: ?Kibicuję fair play!" . Ambasadorami Programu są wybitni polscy sportowcy: Tomasz Majewski, Leszek Blanik, Paweł Wojciechowski oraz Piotr Gruszka.
WAN-IFRA to Międzynarodowe Stowarzyszenie Gazet i Wydawców Prasy. Reprezentuje ponad 3 000 wydawców z ponad 120 krajów. Główną misją organizacji jest ochrona i wspieranie wolności prasy, jakości dziennikarstwa oraz integracja wydawców i ich rozwój.

 
 
 Gala "Szkoły bez przemocy" w Pałacu Prezydenckim
 
     W  Pałacu Prezydenckim, podczas uroczystej gali ?Szkoły bez przemocy" 16  najlepszych polskich wychowawców oraz uczniowie z 48 polskich szkół odebrali nagrody z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego oraz Organizatorów Programu: grup wydawniczych Polskapresse, Media Regionalne oraz Fundacji Orange. W gali podsumowującej VI edycję ?Szkoły bez przemocy" wzięły też udział gwiazdy polskiego sportu, nasi Ambasadorzy: Tomasz Majewski, mistrz olimpijski w pchnięciu kulą, Leszek Blanik, mistrz Europy i świata w gimnastyce oraz bramkarz piłkarskiej reprezentacji Polski, Wojciech Szczęsny.
     Prezydent podziękował pomysłodawcom i organizatorom Programu za to, że w okresie przed Mistrzostwami Europy w piłce nożnej propagują zasadę fair play.- Fair play to zasada, która może i powinna być realizowana na boisku, w czasie zawodów, ale także w całym życiu, od szczytów politycznych zaczynając, a kończąc na codziennych zajęciach, działaniach i codziennej konkurencji, w której mierzymy się z trudami życia - powiedział Bronisław Komorowski. Dziękuję także tym - dodał - dzięki którym ta zasada jest propagowana w tak wielkiej liczbie szkół.
     Prezydent wręczył nagrody 16 Wychowawcom Roku 2012 laureatom konkursu ?Wychowawca Roku", organizowanego już po raz czwarty w ramach programu ?Szkoła bez przemocy". Konkurs ma na celu podkreślenie wychowawczej roli nauczycieli. -Widzimy realną potrzebę wzmocnienia i docenienia nauczycieli, pedagogów, którzy swoją pracą i oddaniem pokazują, że wychowawca to nie tylko zawód, ale misja, do której należy podejść z wielką odpowiedzialnością i optymizmem - wyjaśniała Joanna Pilcicka, prezes Mediów Regionalnych, jednego z organizatorów konkursu.
     Gala w Pałacu Prezydenckim zwieńczyła VI edycję programu ?Szkoły bez przemocy" poświęconą idei Kibicowania Fair Play. W jej ramach powstał m.in. oficjalny Kodeks Fair Play, - Od września 2011 roku działaliśmy w przekonaniu, że, tak jak w przypadku przemocy w szkole, agresji i przemocy na stadionach sportowych nie da się całkowicie wyeliminować, ale wierzyliśmy, że dzięki poparciu wybitnych sportowców, władz i przede wszystkim zaangażowaniu szkół, uczniów, nauczycieli i rodziców uda nam się ją zmniejszyć. Dziś jesteśmy pewni, że tak liczne poparcie wpłynęło i nadal wpływa na brak przyzwolenia na te zachowania - podkreślał Wiktor Pilarczyk, prezes Biura Reklamy Polskapresse.
 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Szkoła Podstawowa

im. Jana Pawła II 

w Żydowie

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane