Pilne!

 

Festyn polsko-ukraiński

24 Kwi 2022
362 razy

 

W niedzielę 24 kwietnia br. na terenie szkoły w Żydowie mieszkańcy gminy Czerniejewo wraz z gośćmi z Ukrainy tłumnie uczestniczyli w festynie integracyjnym zainicjowanym przez Księdza Proboszcza Parafii w Żydowie oraz naszą szkołę. Przedsięwzięciu patronował Burmistrz Miasta i Gminy Czerniejewo. Festyn nieprzypadkowo zbiegł się z terminem prawosławnej Wielkanocy, a jego ideą była przede wszystkim integracja, która w fantastyczny sposób zaowocowała nie tylko wspólną konferansjerką, śpiewami, ale też polsko-ukraińskimi potrawami i wypiekami, wśród których królowały: barszcz ukraiński, pierogi i paska(rodzaj pieczywa) stanowiąca nieodłączny element wielkanocnego stołu w Ukrainie.
Na uczestników festynu czekało szereg atrakcji - rozpoczęły je występy wokalno-taneczne przedszkolaków i uczniów z Żydowa. Ogromną radość sprawiły uczestnikom, szczególnie tym młodszym, dmuchane zamki, malunki na twarzach, wata cukrowa oraz popcorn. Wielką frajdą okazało się podziwianie z bliska kucyków i runda motocyklistów na swoich wspaniałych maszynach oraz możliwość obejrzenia od środka wozu strażackiego i policyjnego. Dużym powodzeniem cieszyły się różnorodne rozgrywki sportowe z nagrodami i pokazy strażackie. Mieliśmy też szansę opanować sposób tworzenia misiów z ręczników i uczestniczyć w harcerskich zabawach.

W trakcie całego festynu wszyscy uczestnicy mogli do woli częstować się i oceniać smak przygotowanych potraw i ciast, szczególnie tych ukraińskich, oraz napić się kawy i herbaty. Była też niewątpliwa okazja zjedzenia kiełbasy prosto z ogniska.

Niedzielne atrakcje zakończył wzruszający moment odśpiewania hymnów narodowych Polski i Ukrainy oraz wypuszczenie w niebo balonów w barwach narodowych obydwu krajów. Podczas naszego festynu gesty solidarności z narodem ukraińskim i wzajemna sympatia były widoczne na każdym kroku. To pokazuje, że potrafimy wykorzystać czas, w którym przyszło nam żyć obok siebie.

Sukces tego przedsięwzięcia zawdzięczamy przede wszystkim inicjatywie oraz wielkiemu zaangażowaniu organizatorów – Księdza Proboszcza i Szkoły Podstawowej w Żydowie. Serdeczne podziękowania kierujemy również do sponsorów, a także instytucji, organizacji, prywatnych osób oraz gości z Ukrainy, które zechciały wspomóc urządzenie polsko-ukraińskiego festynu. Wszystkim ogromne wyrazy wdzięczności.

Opracowała: Katarzyna Oblizajek

 

Zapraszamy do galerii zdjęć!

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Szkoła Podstawowa

im. Jana Pawła II 

w Żydowie

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane